Turizmus és egyéb nyalánkságok

prixi ,14:53

Kifogyhatatlan tárháza az írásoknak Nyíregyháza város elmúlt három évéről szóló beszámolója, de ezzel a cikkel zárom a témát. Értékelésből is megárt a sok.

 

„A turisztikai stratégia három pillére: Sóstó, belváros, tirpák hagyományok.” Ezek szerint van a városnak turisztikai stratégiája. Sőt a stratégia alapján zajlanak a programok a tirpák hagyományok mentén. Ennek a tanyavilágban érdekelt szereplőként igencsak örülnék, de sajnos semmit nem látunk belőle. Mondjuk nem nekünk kell tudni a turisztikai programokról, hanem a turistáknak.

 

A turizmus kapcsán az egyszerű városlakók csak azt látják, hogy ömlik a pénz Sóstófürdőre. Lehet, hogy a "messzriől érlkezett" vendégek pénzt hoznak, de a városlakók talán jobban örülnének annak, ha a Sóstó mellett még egy-két helyen lennének beruházások. Különösen, hogy egy-egy szép tavaszi napon már mozdulni sem lehet a tó körül. Például a Bujtosi városliget is fejlesztési terület lehetne, bár azt Csabainé jelezte, hogy elnézték a szabályozási tervet és a lakosokat lehet, hogy zavarnák a hangos programok.

 

Egy élhető, élettel teli városba hamarabb jönnek a turisták, még ha nem is épül milliárdos indonéz esőerdő az állatkertben. Mit csinál egy-egy csapat turista, miután megnézte az állatkertet? Bemegy a korzóba vásárolni? A belváros fejlesztése ebből a szempontból pozitív irány, bár a nagy kereskedelmi beruházások sok szempontból kárt is okoznak. A sétálóutcán kívül több tucat üzlet, volt étterem áll üresen, melyet nagy bevásárlóközpontok elszívó hatása is okozhat. A turisztikát nagymértékben támogatni tudja az intenzív kulturális élet, mely a beszámoló szerint siker a városban.

 

„Pezsgés a kultúra területén is”. Ha itt az intézményi átalakításokra gondolnak, akkor igaz a pezsgés. A három éves időszakban legalább két alkalommal szervezték át teljesen az intézményrendszert. Ettől természetesen még működhetnének jól a dolgok, bár a gyakorlat nem minden esetben mutatja ezt.

 

Az elmúlt évek egyetlen igazán komoly sikerét a Vidor fesztivál tudja felmutatni. Talán éppen azért olyan nagy a kontraszt az év fennmaradó  356 napjához képest. Természetesen az igazán szem-fülesek tisztában vannak vele, hogy igen sok rendezvény és kiállítás van a városban, csak a lakossághoz valahogy nem jutnak el az információk.  De a kedvencünk azért mégis az, hogy másnap elolvashatjuk az újságban, milyen koncert volt tegnap…

 

A bejegyzés trackback címe:

https://nagyszoba.blog.hu/api/trackback/id/tr611613387

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bann 2009.12.22. 17:13:32

Sóstó, mint stratégiai pillér:
Csődben a Krúdy Vigadó, a "Szimbád", a Svájci-lak, a Fürdőház Panzió, az Igrice Nyaralófalu és Camping, a Loft Kávéház.
Romokban a Hovédségi Üdülő, a Paradise Hotel, a Titász Üdülő, a Blaha sétány panziói, a melegstrand, a csónakázó.
Vegetál a látványfürdő, a Tófürdő.
Parlagfű és szemét vírit az eltapsolt Szeréna-lak helyén, az eltapsolandó strandparkolóban. Ezek a négy csillagos szállodák kijelölt helyei és a Kínál-féle ingatlanspekulációk reinkarnizációi.
Járhatatlan utak, járdák, kerékpárút a Sóstó központjában.
Izléstelen, leamortizált pavilonok a Posta mellett.
Meghiusúlt a grandiózus Fórum projekt.
Szégyenletes élelmiszer boltocskák.
Hasznosítatlan, bezárt műemléki víztorony.
Szóval, a Sóstó jelen állapota a 80-as évek második felének állapotát idézik.
Nyíregyháza gyöngyszeme lassan, de biztosan Nyíregyháza szégyenévé válik.

prixi 2009.12.23. 12:44:00

@bann: Igen, a város önmagában nem képes fenntartani egy ekkora területet, és annyi intézményt, mivel pedig a turizmus pang, a vállalkozói tőke nem tud megfelelő hasznot termelni, így a ők is inkább menekülnek onnan.
Ebből is látszik, hogy bár a város vezetői stratégia ágazatnak gondolják a turizmust egy ilyen város csak hosszú távon és nagyon komoly befektetések révén tud hasznot húzni belőle.

prixi 2009.12.23. 12:47:45

"A volt Szeréna lak helyén egy projektcég 80 szobás, 4 csillagos szálloda megvalósítását tervezte, melyhez 2008 évben 542 millió Ft EU-s támogatásban részesült. A beruházást a hitelek beszűkülése miatt az előírt határidőre nem tudta befejezni, így az elnyert támogatási összeg visszafizetésre kerül."
idézet a már sokat emlegetett gazdasági beszámolóból. Szerintem kicsit itt is hibás a beszámoló: nem hogy befejezni nem tudta, el sem kezdte...

bann 2009.12.23. 13:40:41

@prixi: A hosszútáv igaz, de relatív. Minden tradicó nélküli üdülő és fürdőhelyek nőttek ki a földből az ország számos helyén és váltak pillanatok alatt népszerű, komoly turisztikai potenciállá. Ezeken a helyeken sorban álltak és állnak a szállodaláncok, hogy négy csillagos szállodákat, gyógy és vellness infrastrukturát építhessenek. Valamiért Nyíregyházát, a hagyományokkal bíró Sóstót ezek a befektetők nagy ívben elkerülik. Itt a helyi kalandortőke kap lehetőséget, amely áldásos tevékenysége eredményét láthatjuk.
A lemaradás oka a koncepciótlanság, a korrupció, szakszerűtlenség, a tisztességtelenség a potentátok és partnereik körében.
Ennyire egyszerű ez.

sukifarg 2009.12.25. 23:31:28

Mintha saját szavaimat hallanám (olvasnám) Bann. Eddig azt hittem, csak az ismerőseimmel, szűk baráti körben gondoljuk így és velünk van a baj. Öröm látni, hogy más is így látja. A nagyszoba szerkesztőségnek szeretettel gratulálok egész éves munkájához, csak így tovább!

bann 2010.01.05. 07:29:08

A Sóstó abszolút diszfunkcionalitása ékes bizonyítéka a polgármester/tanácselnök immár 25 éves érdemtelen jelenlétének és regnálásának a nyíregyházi politikában, közéletben.
Őnagysága a Sóstót mindenkor a választási demagógia és a klientúrával gyakorolt gazdasági mutyi terepének tekintette csupán.
Mindenféle koncepció nélküli improvizációk és ingatlan spekulációk sorozata a Sóstó elmúlt negyed évszázada, mely Csabainé áldásos tevékenységéhez köthető. Sikerült a hírnevének, gyógy- és üdülőhelyi tradícióinak az írmagját is kiirtania.
Néhány esztelen presztizsberuházás az elpazarolt néhány milliárd közpénz csak tetézte és tetézi a bajt és a totális turisztikai csődbe vitte és viszi a gyöngyszemet. Ezek a beruházások működésképtelenek, mivel nem képviselnek idegenforgalmi vonzerőt, mindemellett a helyi lakosság számára megfizethetetlenek.
Az igénytelenség, a kosz és a koszlottság, a közlekedési, kereskedelmi és vendéglátási infrastruktúra teljes átgondolatlansága, vagy hiánya jellemzi most a területet. Nincs arculata, funkciórendszere, jövőképe a sóstói dzsuvának.
Telekspekulánsok, kisszerű, fantáziátlan helyi befektetőcskék, kétes erkölcsű és szakmaiságú önkormányzati cégvezetők homokozója lett a Sóstó.
A komoly befektetői tőke messze elkerüli ezt a despota tanácselnök által kézivezérelt üdülőhelyet. Irreális, irracionális tartalommal bíró tervpályázatok, látványtervek, tanulmányok tömege emésztette és emészti a közpénzeket. Pótcselekvések, parasztvakítások leplezik a tehetségtelenséget, a tisztességtelenséget, a szakszerű érdemi munkát.
A jószándékú, értelmes lakossági és lokálpatrióta sóstói vállalkozói ötleteknek, elképzeléseknek itt nem terem babér.
A szisztematikus környezet rombolás, erdőirtás viszont zavartalanul folyik.
Sóstó tényleges ébredésének a csipkerózsika-álomból csak Csabainé eltűntével van esélye.
süti beállítások módosítása