Ezek közül az egyik a civil szervezetek aktivitása. Nyíregyházán közel ezer civil szervezet létezik, ezek közül azonban alig száz működik, és vesz részt érdemben a helyi társadalom alakításában.
A szervezetek egy részének munkája kimerül abban, hogy pályázatok írásával megpróbálják fenntartani saját működésüket. Van egy pár közösség, mely a saját szakmai területén – hajléktalan ellátás, néptánc, ifjúságvédelem – igen hasznos munkát végez. A városban szinte minden témában találhatunk működő civil kezdeményezéseket. Igen előremutató módon a feladatok jelentős részét a civilek az önkormányzattól veszik át, feladatátvállalási szerződés keretében. Így valósul meg a gyermekvédelmi, a hajléktalan ellátási, és sok szociális és ifjúsági feladat a városban. A megfelelő szakmai színvonalat és költséghatékony működtetést jelentő szerződésekből csak szociális területen több mint 20 van a városban. Ezeknek a szerződéseknek az anyagi hátterét az állam normatív támogatása jelenti. Persze nem minden városi feladatra nyújt az állam támogatást, és nem minden feladat kötelező az önkormányzat számára. Ezeken a terülteken már jóval kevésbé együttműködő az önkormányzat, nincs komolyabb támogatás az állatvédelem, a szabadidő sport, vagy éppen a kultúra esetében. Persze ezekben az ügyekben is működnek a szervezetek, a rendszertelen pályázati támogatásokra, vagy éppen az igen csekély mértékű adományokra számítva.
Vannak témák, melyekben igen sikeres a civilek adománygyűjtése, erre példa az nyíregyházi Állatbarát Alapítvány, mely 15 millió forintot gyűjtött össze adó egyszázalékból. Ezzel az összeggel az egész országban az élvonalba tartozik, szükségük is van erre a támogatásra, mert az önkormányzat nem szívesen támogatja őket.
Az önkormányzat pénzügyi támogatási összességben nem jelentősek a városi harmadik szektor irányában. A városban a szervezetek –a KSH szerint – több mint 1,5 milliárd forintból gazdálkodnak, ebből 100 millió forint körüli összeg amit a város szerződésekkel, pályázatokkal az szektornak juttat. Van civil alap, is melynek az összege 7 millió forint, de ebből alig több mint 2 millió forint kerül pályázati alapon kiosztásra, a többi polgármester asszonynyak benyújtott egyedi kérelmek alapján. Ez utóbbit szerencsére a Közigazgatási Hivatal is nehezményezte, és ezért tavasszal rendelet született arról, hogy ezentúl, támogatás csak nyilvános pályázat keretében osztható a szervetek számára. Ez utóbbi rendelet annak is köszönhető, hogy vannak
Ez persze sok városról elmondható, de Nyíregyházán a civilek megtaláltak a viszonylag hatékony módját a helyi döntéseknek a befolyásolásra. 1999-ben civil fórumot alakítottak, melynek jelenleg 250 tagja van. Eleinte a teljesen súlytalan szerveződés, szép lassan egyre komolyabb eredményeket ért el. Mára intézményesültté vált a civilek részvétele a városi döntés előkészítésben. A szervezetek delegáltakat választanak, és ezeken keresztül részt vehetnek az önkormányzati bizottságok munkájában. Tévedés ne essék, az önkormányzati döntések ezt követően is követhetetlen politikai alkuk keretében születtek, de legalább a lehetőség megvan arra, hogy az ellenvélemény elhangozzék.
Sok, óriási pénzeket mozgató beruházást nem sikerült megakadályozni, de az nyilvánvalóvá vált, hogy ma már oda kell figyelni a város vezetőségnek arra, hogy egy-egy tervének megvalósítását valós társadalmi egyeztetésnek kell megelőznie.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.